Mooiste boom van Salland bekendgemaakt in Raalte

Leestijd: 2 minuten

Een hele oude zomereik in Dalfsen, dat is de boom die tot de mooiste van Salland is verkozen. Een vakkundige jury heeft dat besloten tijdens het Groenfestival in het HOFtheater in Raalte. Er werden 116 bomen ingezonden. De winnende boom werd ingezonden door Annet Schoorlemmer.

“Deze eeuwenoude zomereik bij de Kortersweg in Venneberg is een overblijfsel van het vroegere natuurlijke bos- en heidelandschap. Zijn vrije groei op een oud stuifduintje gaf hem een korte stam en brede kroon, wat hem tot een waar landschapsmonument maakt”, aldus de jury die bestaat uit bomenkenner Richard Wigink en boswachter Arend Spijker.

”Deze boom toont het best zijn plek in het veranderende landschap en is nog altijd de trots van de omgeving. Meerdere mensen stuurden deze boom in. Wij kozen hem omdat hij volgens ons het best laat zien hoe de boom in het huidige—én veranderde—landschap staat”, vervolgen de jury leden.

Wat in april begon als een zoektocht van de zussen Ida van den Enk en Karin in ’t Veld uit Raalte, groeide uit tot een breed gedragen Sallands initiatief: de zoektocht naar de allermooiste boom van Salland. “Niet per se de grootste of de oudste, maar de boom die raakt, die verhalen draagt en bijdraagt aan biodiversiteit”, aldus de zussen.

De 116 inzendingen kwamen uit alle hoeken van Salland: van statige eiken en grillige kastanjes, tot stekjes, sierlijke wilgen, populieren, solitaire bomen en complete boomgroepen. Veel deelnemers deelden persoonlijke verhalen over jeugdherinneringen, wandelroutes en geliefden die elkaar ooit onder een bijzondere boom ontmoetten.

De zoektocht bleek meer te hebben losgemaakt dan verwacht. “Mensen vertelden dat ze door deze wedstrijd anders naar bomen zijn gaan kijken”, vertelt Karin. “Ze zagen ineens hoeveel prachtige bomen hun eigen omgeving rijk is. Precies dat was onze bedoeling.”

De expositie reist door Salland, zodat nog meer mensen kennis kunnen maken met de verhalen en schoonheid van deze bomen. Van 5 januari tot en met 31 maart 2026 in het Bezoekerscentrum Staatsbosbeheer in Nijverdal en van 2 juni tot en met 9 augustus in het Infocentrum IJssel in Den Nul.

Tip Salland1:
Stuur een e-mail naar redactie@salland1.nl

Als je toch bezig bent!

Volg jij Salland1 al?

2,014FansLike
2,285VolgersVolg
2,074VolgersVolg
4,008AbonneesAbonneer