Laatste open dag van het seizoen bij bunker De Terp in Olst

Leestijd: 2 minuten

De Stichting IJssellinie houdt zaterdag 15 augustus de laatste open dag van dit seizoen bij bunkercomplex De Terp in Olst. Bezoekers krijgen een kans om een stukje geschiedenis van de Koude Oorlog van dichtbij te bekijken.

Deze bunker aan de Jan Schamhartstraat 98 bij Olst (tegen de provinciale weg N337) bestaat uit een munitiebunker en een bunker waar de militairen zouden verblijven. Drie Bofors-antiluchtdoelkanonnen op de bunker moesten een luchtaanval van de Sovjets afweren.

Daarmee werd de iets zuidelijker gelegen stuw beschermd. Met deze stuw (en die bij Nijmegen en Arnhem) werd het waterpeil in de IJssel verhoogd waardoor er genoeg water zou zijn om een brede strook land onder water te zetten om de Sovjets tegen te houden. In februari 1951 werd in het diepste geheim besloten tot de aanleg van de IJssellinie. Drie jaar later was de waterlinie klaar. In 1964 werd besloten de IJssellinie op te heffen.

Verdedigen tegen Sovjet-aanval
Als de IJssellinie in werking zou zijn gezet, zou er een watervlakte zijn ontstaan van Nijmegen tot Kampen. Dat is een lengte van 127 kilometer. De watermassa zou 5 tot 10 kilometer breed zijn, afhankelijk van de hoogteverschillen in het landschap. Om het Sovjet-leger tegen te houden was het de bedoeling om de diepte van het water op ongeveer 50 centimeter te houden. Bunkers en gevechtsopstellingen met mitrailleurs en kanonnen werden in een wijde straal rond de stuw geplaatst om deze te verdedigen tegen een Sovjet-aanval. De Terp was een belangrijk onderdeel van deze verdedigingsring.

Na het bekijken van het bunkercomplex kunnen na een kleine wandeling twee gevechtsbunkers worden bekeken. Eén gevechtsbunker was bedoeld voor het opstellen van een Bofors-kanon, op de andere bunker stond een vierlingmitrailleur waarvan een replica is te bekijken.

De open dag is zonder afspraak te bezoeken. De rondleiding duurt ruim een uur. Bezoekers zijn welkom vanaf 12.00 uur; de laatste rondleiding start om 15.30 uur. De entree bedraagt 7,50 euro voor volwassenen en 3,50 euro voor kinderen in de basisschoolleeftijd. Betalen met pin is mogelijk.
Meer informatie staat op www.ijssellinie.nl

Tip Salland1:
Stuur een e-mail naar redactie@salland1.nl

Ook Interessant:

Volg jij Salland1 al?

2,014FansLike
2,285VolgersVolg
2,074VolgersVolg
4,008AbonneesAbonneer