Afgelopen zaterdag zorgde zware regenval voor veel overlast in het zuiden van Spanje. De buien trokken over de plaats waar Roel en Ingrun april van dit jaar naartoe zijn geëmigreerd. Het stel beleefden in de nacht van zaterdag op zondag een paar spannende uren. Ze vroegen zich af of hun net verbouwde huis bestand was tegen de hevige regen. Roel blikt terug op het noodweer.
Roel en Ingrun uit Deventer emigreerden in april van dit jaar naar Spanje. Ze lieten Nederland achter zich en ze begonnen aan een nieuw leven. Roel was eigenaar van een tostibedrijf in Deventer. Zijn huurcontract liep af en samen met zijn vrouw Ingrun speelde hij al langer met het idee om te gaan emigreren. Hun droomhuis vonden ze in Zuid-Spanje, op 40 kilometer afstand van de stad Málaga.
Volgens Roel was de weersvoorspelling dat het in de loop van de zaterdagmiddag zou gaan regenen en dat dit tot ongeveer middernacht zou duren. “De hoeveelheid was meer dan normaal gesproken maar niet alarmerend,” vertelt hij. Rond 15.00 uur begon het vanuit het zuidwesten te regenen. Al snel werd duidelijk dat de buien heviger waren dan verwacht. De regen werd zo intens dat code rood werd afgegeven en het advies luidde: ‘stay safe’.
Huis op een berg
Door de hevige regenval trad de rivier die door Málaga stroomt korte tijd buiten haar oevers. In het gebied rond de rivier wordt flink gebouwd, wat bij extreme regenval voor problemen kan zorgen. Het huis van Roel en Ingrun staat op een berg. “De grond hier bestaat vooral uit klei, waardoor regenwater niet snel wegzakt. De hoeveelheid was zo groot dat elke grondsoort volgens mij dit niet zo snel had kunnen opnemen”, vertelt Roel.
De grootste zorg van het stel was het huis. “We vroegen ons af of het dak zich zou houden. De bouw is anders dan in Nederland en naar mijn idee niet berekend op dit soort weersinvloeden.” Rond 22.00 uur regende het zo hard dat er op enkele plekken water langs de muren en via het plafond het huis binnen kwam. “Het waren geen grote hoeveelheden, maar we maakten ons wel zorgen.” Ondertussen zagen ze berichten dat Marbella zwaar was getroffen en dat het ook aan de westkant van Málaga gevaarlijk was.
Kleine lekkages
Tot ongeveer 1.30 uur in de nacht bleef het hard regenen, daarna nam de regen af. “Met wat kleine lekkages in ons huis zijn wij er goed doorheen gekomen,” vertelt Roel. Omdat we hoog op de berg wonen, hoorden we in het donker het water met grote snelheid naar beneden stromen richting het dal. Je hoopt dan vooral dat mensen die lager wonen dit ook veilig doorkomen.”
Zwaar noodweer in een gebied als Málaga wordt vaak in verband gebracht met klimaatverandering. Er valt minder regen verspreid over het jaar, maar de buien worden steeds heftiger. Dit wordt vaak veroorzaakt door het weerfenomeen DANA, waarbij warme lucht boven de Middellandse Zee zorgt voor korte, maar zeer intense regenbuien.
Voor Roel en Ingrun was het de eerste keer dat ze een code rood meemaakten. “Zo’n hevige regenval en dit soort onweer hadden we nog nooit eerder gezien. Hopelijk maken we dit niet snel meer mee, al is die kans klein,” vertelt Roel. “We zijn veilig, onze dieren ook, en dat is het belangrijkste. We vinden het nog steeds fantastisch om in dit mooie gebied te wonen.”
Inmiddels is het weer droog en zonnig rond Casa Andalus. Roel en Ingrun genieten van het Spaanse leven. Ze hebben hun eerste olijven geoogst om eigen olijfolie te maken en ontvangen gasten in hun bed en breakfast.
Tip Salland1:
Stuur een e-mail naar redactie@salland1.nl