Borden ‘Stokvissengat’ weer opgehangen voor carnaval in Deventer

Leestijd: 2 minuten

In Deventer is vrijdag het startsein gegeven voor carnaval. Tot en met morgen, dinsdag 17 februari, gaat de stad traditiegetrouw door het leven als ‘Stokvissengat’. Bij de toegangswegen zijn de bekende carnavalsborden weer geplaatst.

Volgens traditie hing Stadsprins Hanze XXVII samen met de Hoogheid van carnavalsvereniging Deurzakkers Daeventer om 12.11 uur het laatste bord op bij de Wilhelminabrug. Daarna werd geproost op het begin van het feest.

Zakken over plaatsnaamborden
De borden maken duidelijk dat Deventer tijdens carnaval de naam Stokvissengat draagt. Over de officiële gemeenteborden worden speciaal ontworpen hoezen geplaatst. Zo is voor iedereen die de stad binnenrijdt zichtbaar dat er ook ‘boven de rivieren’ carnaval wordt gevierd.

De vormgeving bevat onder meer verwijzingen naar ‘BOB’ en het lieveheersbeestje. Daarmee vraagt de vereniging aandacht voor verantwoord alcoholgebruik en benadrukt zij dat carnaval een feest moet zijn voor iedereen.

37 jaar bordencommisie
Het plaatsen van de borden is in handen van de zogeheten bordencommissie van Deurzakkers Daeventer. De commissie is al 37 jaar actief en zorgt er jaarlijks voor dat de naamswijziging op carnavalsvrijdag wordt doorgevoerd. Voor aanstaande woensdag worden de borden weer verwijderd.

Oorsprong naam
De naam Stokvissengat verwijst naar de handel in stokvis die vroeger plaatsvond in de haven van Deventer. Ruim 55 jaar geleden werd de stad tijdens carnaval voor het eerst omgedoopt tot Stokvissengat.

Rond 1990 ontwierp de carnavalsvereniging in het geheim een officieel bord met de naam. Dat gebeurde bij de zogeheten geheime kamerheer van de vereniging. Voorafgaand aan het ophangen was er traditiegetrouw een borrel, bedoeld als ‘hartverwarmer’ tijdens vaak koude februaridagen.

De ontwerper en maker van het oorspronkelijke bord is inmiddels overleden. De huidige bordencommissie – Anita, Adam, Eli en Joost – hoopt dat met het ophangen van de borden opnieuw een stukje cultureel erfgoed tot leven komt en dat carnaval in Stokvissengat dit jaar weer een succes wordt.

Tip Salland1:
Stuur een e-mail naar redactie@salland1.nl

Ook Interessant:

Volg jij Salland1 al?

2,014FansLike
2,285VolgersVolg
2,074VolgersVolg
4,008AbonneesAbonneer