Podcast serie over Henri Brookson

Iemand anders dan wij
In de jaren zeventig waren we vooral in de kleinere dorpen van Overijssel niet bepaald gewend aan ‘andere mensen’. Henri Brookson, een zwarte man van het overzeese Sint-Maarten, werd in die tijd leerkracht op de lagere school Esmoreit in Luttenberg. Toen de kat een keer uit de boom gekeken was, werd Brookson door de lokale gemeenschap omarmd. Brookson is weer terug naar Sint Maarten en vierde daar in januari zijn 75ste verjaardag.
Destijds was ‘iemand anders dan wij’ opzienbarend. In de huidige gepolariseerde samenleving leidt dat wederom geregeld tot problemen. ‘Iemand anders dan wij’. Rondom dat thema heeft Harrie Kiekebosch een podcastserie gemaakt met Henri Brookson, zijn vrouw Agnes en een aantal mensen die Henri in zijn carrière hebben meegemaakt en van nabij kennen.

Aflevering 1 – Henri Luttenberg
HBO of Universiteit hebben ze niet op Sint-Maarten, dus moest de jonge Henri Brookson van het eiland af om verder te studeren. Om leerkracht aan de langere school te worden ging hij voor de studie naar de kweekschool in Steenwijkerwold. En daarna – voor zijn eerste baan – kwam hij in het Raalter kerkdorpje Luttenberg terecht. Daar waren ze bepaald niet gewend aan iemand van kleur. Om de ban te breken toog Henri op zondagmiddag naar Kökkie, de vermaarde kroeg waar veel vrijgezelle boeren het weekend doorkwamen. Er viel een diepe stilte aan de anders zo rumoerige stamtafel. Zelfs de schuine moppen van de kroegbaas gingen er ineens niet meer in. Totdat Brookson de ban brak met een mop over hemzelf. Waarom hij niet met de brommer was… (luister de podcast voor de clou) Toen hij eenmaal ‘een van ons’ was, was er geen houden meer aan: Brookson werd een vooraanstaande Luttenberger, iemand die met tomeloze energie heel veel voor het dorp heeft betekend.