Ontdek de geheimen van de Koude Oorlog: Open dag bij bunker De Terp in Olst

Leestijd: 2 minuten

Stichting IJssellinie opent op zondag 26 juli de deuren van bunkercomplex ‘De Terp’ aan de Jan Schamhartstraat 98 in Olst (gelegen aan de N337). Bezoekers krijgen tijdens een boeiende rondleiding de kans om in de geschiedenis van de Koude Oorlog te duiken en te ontdekken hoe het Sallandse landschap ooit het decor vormde voor een gigantische, geheime verdedigingslinie.

Het complex De Terp bestaat uit een munitiebunker en een verblijfsbunker voor militairen. Drie Bofors-antiluchtdoelkanonnen op het dak moesten de iets zuidelijker gelegen IJsselstuw beschermen tegen eventuele luchtaanvallen van de Sovjet-Unie.

Een watervlakte van Nijmegen tot Kampen
In februari 1951 werd in het diepste geheim besloten tot de aanleg van de IJssellinie, die drie jaar later volledig operationeel was. Het doel van de stuw bij Olst (samen met stuwen bij Arnhem en Nijmegen) was om bij een dreigende inval het waterpeil van de IJssel extreem te verhogen.

Als de linie in werking was gezet, zou er een kilometerslange strook land onder water zijn gezet: een enorme watervlakte van Nijmegen tot aan Kampen van zo’n 127 kilometer lang en 5 tot 10 kilometer breed. Met een waterdiepte van circa 50 centimeter zou de opmars van het Sovjet-leger effectief worden gestopt. Om de cruciale stuw te beschermen tegen aanvallen, werd er in een wijde straal een ring van bunkers en gevechtsopstellingen gebouwd, waarvan De Terp een sleutelrol vervulde. In 1964 werd de linie officieel opgeheven.

Gevechtsbunkers en een vierlingmitrailleur
Tijdens de open dag kunnen bezoekers na een kijkje in het complex via een korte wandeling twee nabijgelegen gevechtsbunkers bezichtigen. Eén van deze bunkers was speciaal ingericht voor een Bofors-kanon; op de andere staat een replica van een indrukwekkende vierlingmitrailleur opgesteld.

Praktische informatie
De open dag is vrij toegankelijk zonder dat er vooraf gereserveerd hoeft te worden. Deskundige gidsen verzorgen rondleidingen van ruim een uur.

  • Wanneer: Zondag 26 juli 2026
  • Tijd: Welkom vanaf 12.00 uur (laatste rondleiding start om 15.30 uur)
  • Locatie: Jan Schamhartstraat 98, Olst (nabij de N337)
  • Entree: € 7,50 voor volwassenen | € 3,50 voor kinderen in de basisschoolleeftijd (pinnen is mogelijk)

Tip Salland1:
Stuur een e-mail naar redactie@salland1.nl

Ook Interessant:

Volg jij Salland1 al?

2,014FansLike
2,285VolgersVolg
2,074VolgersVolg
4,008AbonneesAbonneer