Het Dorpshuus Heino organiseert elke eerste zaterdag van de maand een plandeltocht. Plandelen betekent wandelen en plastic rapen. Tijdens deze tochten rapen de deelnemers dus zwerfafval van de straat.
Volgens het dorpshuis kan iedereen mee plandelen, ook de mensen die minder mobiel zijn. Die zouden dan bijvoorbeeld een zak kunnen open houden. Na afloop drinken de deelnemers met z’n allen nog een kopje koffie met iets lekkers erbij.
“Hoe schoner het op straat is, hoe schoner het blijft. Dat is mijn wens”, zegt Will Lankhorst van het Dorpshuus Heino. “En daarom ruim ik afval op straat op.” Dit doet ze samen met Clemens Baars. “Ook al is het andermans rotzooi, ik wil het wel opruimen”, zegt Clemens. “Het is tenslotte onze wereld!”
De eerste keer plandelen
Drie oktober 2021 was de eerste plandeltocht onder het motto ‘Mooi Schoon’. Ze begonnen toen in het centrum van Heino met de schoonmaakactie. De ROVA heeft het Dorpshuus voorzien van veiligheidshesjes, grijpers en vuilniszakken en het verzamelde afval wordt ook door hen opgehaald. “Er was bij de gemeente en ROVA veel enthousiasme voor ons plan”, zegt Will. “We maken onderdeel uit van een groeiend leger van plandelaars en een groter netwerk van mooi schoon.”
Zwerfafval zorgt voor veel problemen. Het trekt ongedierte aan en jaarlijks wordt er ongeveer honderd miljoen euro besteed aan opruimkosten. Bovendien is het ook slecht voor natuur, dier en mens. Plastic zwerfafval kan door de wind of via rivieren in zee terechtkomen en daar de ‘plastic soep’ verergeren. Naar schatting belandt er in Nederland jaarlijks 50 miljoen kilo zwerfaval op straat of in het groen.
De tocht duurt van 10:00 tot 12:00 uur. Deelnemers gaan in kleine groepje op pad en maken samen een deel schoon.
Tip Salland1:
Stuur een e-mail naar redactie@salland1.nl