De Stichting IJssellinie houdt zaterdag 15 augustus een open dag bij bunkercomplex De Terp aan de Jan Schamhartstraat bij Olst. Bezoekers kunnen daar meer te weten komen over de verdedigingslinie die tijdens de Koude Oorlog werd aangelegd om een mogelijke aanval van de Sovjet-Unie tegen te houden.
De Terp bestaat uit een munitiebunker en een bunker waar militairen zouden verblijven. Op het complex stonden drie Bofors-luchtdoelkanonnen. Die moesten de nabijgelegen stuw beschermen tegen luchtaanvallen.
De stuw maakte deel uit van de IJssellinie. In 1951 werd in het geheim besloten om de linie aan te leggen. Door bij verschillende stuwen het waterpeil van de IJssel te verhogen, kon een groot gebied onder water worden gezet. Daarmee moest een opmars van Sovjet-troepen worden vertraagd.
Als de linie daadwerkelijk in werking was gesteld, zou tussen Nijmegen en Kampen een watervlakte van ongeveer 127 kilometer lang zijn ontstaan. Het ondergelopen gebied zou afhankelijk van het landschap 5 tot 10 kilometer breed zijn geweest. De waterlaag zou ongeveer een halve meter diep worden.
Rond de stuwen werden bunkers en gevechtsopstellingen aangelegd. De Terp vormde een belangrijk onderdeel van de verdediging rond de stuw bij Olst. De IJssellinie was in 1954 klaar, maar werd in 1964 opgeheven.
Tijdens de open dag kunnen bezoekers na een rondleiding door het bunkercomplex ook twee gevechtsbunkers bekijken. In een van de bunkers stond een Bofors-kanon. Op de andere stond een vierlingmitrailleur, waarvan een replica te zien is.
De open dag begint om 12.00 uur. De laatste rondleiding start om 15.30 uur. Vooraf aanmelden is niet nodig. Een rondleiding duurt ruim een uur. Volwassenen betalen 7,50 euro entree, kinderen in de basisschoolleeftijd 3,50 euro. Betalen met pin is mogelijk.